קריאה להשבת נציגי הארגונים החברתיים לועדות התכנון

אוגוסט 2020

עמותת מרחב והפורום הישראלי לעירוניות לשר הרווחה: החזר את נציגי הארגונים החברתיים לועדות התכנון

עמותת מרחב לקידום העירוניות בישראל והפורום הישראלי לעירוניות שלחו מכתב דחוף לשר הרווחה שמולי בקריאה להתערבותו הבהולה להשיב לוועדות התכנון הארציות את נציגי הארגונים החברתיים. עותק מן המכתב נשלח למשרדי ממשלה נוספים.

בשבוע שעבר התברר כי חברותם של נציגי הארגונים החברתיים בשלושת מוסדות התכנון הארציים (המועצה הארצית לתכנון ובניה, הות"ל והותמ"ל), שהתקבלה ביולי 2015 בתיקון 103 לחוק התכנון והבנייה, פקעה מאליה עם פקיעת תוקפו של התיקון עצמו בתום חמש שנים להפעלתו. זאת אף שחברותם של הנציגים החברתיים בוועדות החלה בפועל רק בתחילת שנת 2019.

תפקידם של נציגי הארגונים החברתיים בועדות התכנון הוא לייצג את ההיבטים החברתיים והרווחתיים בדיונים ולקדם נושאים חברתיים שונים כחלק משיקולי התכנון. מאז תחילת חברותם השפיעו נציגי ארגוני החברה והרווחה רבות על החלטות ועדות התכנון ותרמו לשינוי השיח הרווח ולמתן ביטוי בולט להיבטים חברתיים מגוונים, ייצוג קולות של קבוצות וקהילות שונות והשפעה על הכללתם במהלכי התכנון.

דוגמה חיה לחשיבותם של נציגי ארגוני החברה בועדות התכנון היא ההחלטה שהתקבלה הבוקר על הפסקת קידומן של ארבע תחנות כח גדולות הפועלות בגז. בכך קיבלו משרד האנרגיה והמועצה הארצית את עמדת הנציגים החברתיים, כמו גם של גופי חברה אזרחית נוספים, כפי שהוצגה פעמים רבות בוועדות התכנון.

חשיבותו של ייצוג לארגוני חברה ורווחה במוסדות התכנון מוטמע כיום בחוקים של תכנון ובנייה במדינות רבות בעולם וגם מוגדר במטרות לפיתוח בר קיימא (STGs) של האומות המאוחדות, שמדינת ישראל מחויבת להן.

"כמי שמוביל את נושא הרווחה בישראל עוד כפעיל חברתי וכחבר כנסת וכשר שעומד בראש המשרד שאמון על הרווחה במדינת ישראל, אנו קוראים לך לפעול למניעת הפגיעה בנציגות החברתית במערכת התכנון ולקדם מהלך מהיר של תיקון חקיקה במסגרתו ישולב מחדש "נציג ארגון העוסק בנושאי חברה ורווחה שימנהו שר הרווחה והשירותים החברתיים" במסגרת כל אחד משלושת מוסדות התכנון הארציים ואף בוועדות המחוזיות", כתבו לשר אלה אלכסנדרי, מנכ"לית מרחב, וחנה מורן, מנכ"לית הפורום הישראלי לעירוניות.

אל קריאה זו מצטרפים הארגונים החברתיים במקום, האגודה לזכויות האזרח וארגונים נוספים.

לקריאת עמדת הלשכה המשפטית במנהל התכנון>>

לקריאת המכתב לשר שמולי>>

קריאה להשבת נציגי הארגונים החברתיים לועדות התכנון

עמותת מרחב לקידום העירוניות בישראל והפורום הישראלי לעירוניות שלחו מכתב דחוף לשר הרווחה שמולי בקריאה להתערבותו הבהולה להשיב לוועדות התכנון

קריאה להשבת נציגי הארגונים החברתיים לועדות התכנון
להמשך קריאה >

עמדת מרחב לחוק קידום הבניה במתחמים מועדפים לדיור

ישראל מתמודדת שנים רבות עם משבר דיור חמור שתכליתו: מחסור עמוק בדירות ואי עמידה בביקוש הגואה. הועדה מצאה כי תוכננו

עמדת מרחב לחוק קידום הבניה במתחמים מועדפים לדיור
להמשך קריאה >

חוסן עירוני בשגרה ובחירום – מסמך

משבר הקורונה העמיד את הרשויות המקומיות בישראל ובעולם בפני דילמות ואתגרים קריטיים. המשבר הדגיש את החשיבות המכרעת של בניית "חוסן

חוסן עירוני בשגרה ובחירום – מסמך
להמשך קריאה >

איך גרים

'איך גרים' הוא פרויקט של מרחב, בשיתוף משרד הבינוי והשיכון, מתוך הבנה שקיים בישראל הכרח לתכנן בצורה אחרת את סביבות

איך גרים
להמשך קריאה >

מן התקשורת

מרחב מבקשת להשפיע על סדר היום של מקבלי ההחלטות בכל הנוגע לגיבוש מדיניות עירוניות. לכן אנו מקפידים להיות נוכחים גם

מן התקשורת
להמשך קריאה >

ייצוג

מרחב גאה להיות אחת ממבחר מצומצם של עמותות וארגוני חברה ורווחה אשר שולחים בקביעות נציגים לדיוני ועדות התכנון הארציות. בימים

ייצוג
להמשך קריאה >

עבודה ישומית

מרחב יוזמת ומקדמת מגוון תכניות ופעולות בישובים רבים בישראל שמטרתן התחדשות עירונית וקידום עירוניות בת קיימא. לצד הכשרות מקצועיות ופעילויות

עבודה ישומית
להמשך קריאה >

מחקר

נדבך מרכזי בפעילותה של מרחב לקידום רעיון העירוניות הוא המחקר האקדמי ומחקרי השטח.

מחקר
להמשך קריאה >

הכשרות

מרחב מקיימת שלל הכשרות מקצועיות בתחומים שונים ובמקומות שונים שכולן נועדו לקדם עירוניות והתחדשות עירונית ברחבי הארץ.

הכשרות
להמשך קריאה >

העשייה שלנו

מרחב מקדמת תכניות, מחקרים וסדנאות מקצועיות שתכליתן קידומו של רעיון העירוניות הטובה על שלל היבטיה. 

העשייה שלנו
להמשך קריאה >