האנשים של מרחב

צוות מייסד:

 פרופ' אדר' הלל שוקן, ד"ר יודן רופא, אדר' עירית סולצקי, אדר' דרור גרשון, ד"ר חיה ג'משי

מנכ"לית מרחב:

אלה אלכסנדרי

ב-8 השנים האחרונות שימשה אלה מנהלת תהליך ארגוני לבניית מדיניות להגברת מעורבות ציבורית בחברה להגנת הטבע וכן מנהלת יחידות בפרישה ארצית. קודם לכן שימשה במגוון תפקידים בחברה להגנת הטבע והעבירה כמה שנות מגורים בגרמניה. הייתה חברת ועד מנהל הקואליציה לבריאות הציבור, חברת הועד המנהל במכון לחקר חיפה והצפון. בעלת תואר ראשון בגאוגרפיה וארכיאולוגיה ותואר שני בחינוך מאוניברסיטת חיפה, הוכשרה כמגשרת, כמנחת קבוצות וכדירקטורית. 

מנהלת פרוייקטים:

אורלי ששון

אדריכלית נוף ומתכננת ערים

עירונית מושבעת, חובבת טבע, ספורט וים, פעלתנית, דעתנית, פעילה חברתית ואוהבת אדם וחיים. 

במהלך הקריירה התעסוקתית שלי עבדה במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי. צברה ניסיון וידע רב בתכנון פיסי והבנת תהליכים אסטרטגיים של תכנון. פיתחה מיומנויות של עבודה עם קהילה, עמידה מול מקבלי החלטות, הצגת פרויקטים ושכנוע, ניהול וליווי פרויקטים בשלבי תכנון ומימוש שונים.

בתחום האקדמי, במהלך התואר השני בתכנון ערים התנסתה במחקר, הוראה, כתיבת מסמכים אקדמיים וכן השתתפות בכנסים ארציים ועולמיים.

מקיימת פעילות ציבורית ענפה מזה שנים רבות ובין היתר הובלת יוזמות קהילתיות בשכונת מגוריה ובעירה.  

 

חברי הועד המנהל: 

 

ליאת איזיקוב בן שטרית

אדריכלית, מומחית בצפיפות

אדריכלית בוגרת ה-Cooper Union בניו יורק והטכניון בחיפה. מתמחה בתכנון אסטרטגי של תהליכי ציפוף והתחדשות עירוניים. עוסקת בייעוץ וליווי רשויות מקומיות בתהליכי ציפוף והתחדשות עירוניים ומסייעת למקבלי החלטות לבחון תהליכים אלו בצורה מתכללת ואסטרטגית, כדי לזהות אמצעים להגדיל את איכות החיים הצפויה בשכונות המתוכננות.  

אני  פעילה במרחב מאז 2006.  חייה ונושמת עירוניות יום-יום בעבודתי. רואה בהערכה רבה את עבודת הקודש שנעשתה בעמותה בעשור האחרון בהעלאת הנושא לסדר היום המקצועי והציבורי. רואה את העבודה הרבה שניצבת לפנינו בשנים הקרובות במעבר מהתאוריות לעבר כלים וידע שיסייעו ביישום העירוניות בשטח – בערים בישראל.  אני סבורה שלעמותה תפקיד ייחודי בחיבור בין התיאוריה והפרקטיקה המקצועית, בין גורמי אקדמיה, ממשל ואנשי מקצוע. כדי לעזור לקדם ידע ותהליכים מעשיים חשובים אלו.

כחברת ועד מנהל  במרחב אני פועלת כראש הצוות האקדמי בקורסים שונים ובהם הכשרה ייחודית "העיר הישראלית 2030"  לעובדי התכנון ברשויות המקומיות במסגרת פורום ה-15. 

 

טל אלסטר

מתכנן ערים ודוקטורנט למדע המדינה

אני מאמין בקידום אג'נדה עירונית פרקטית, שמבוססת על הכרות עם המגבלות והחסמים הקיימים בעולם התכנון הישראלי. אני מעוניין להעמיק את ההבנה שלנו את מגוון הכלים הרגולטוריים והכלכליים דרכם ניתן לקדם עירוניות בפועל.

אני מקווה שמרחב תהווה פלטפורמה ליצירת תמריצים אלו, ולבניית החיבורים בין בעלי העניין השונים כך שעקרונות היסוד של מרחב יבואו לידי ביטוי בתכניות עירוניות הלכה למעשה.

 

עירית בשן

עובדת סוציאלית קהילתית, מומחיות בתחום הפיתוח המרחבי

אני עובדת סוציאלית קהילתית. לאורך כל שנות עבודתי ראיתי את הזיקה המשמעותית בין סביבת החיים לבין רווחת הפרט, המשפחה והקהילה. כבר בשנות ה -80 שעברו עסקנו במסגרת תכנית שיקום השכונות בארגון והכשרת תושבים על מנת להגביר את השפעתם על תהליכי תכנון ופיתוח.

ב - 20 השנים האחרונות, במסגרת תפקידי מטה שונים במשרד הרווחה (עד לפרישתי לפנסיה), התמקדתי בפיתוח הידע  בתחום ההיבטים החברתיים בתהליכי תכנון מרחבי ובהכשרת עובדים סוציאליים קהילתיים לעסוק בתחום זה. כמו כן פעלתי לשינוי מדיניות על מנת להטמיע שיקולים חברתיים בתכנון, אם במסגרת חקיקה ואם כנציגת משרד הרווחה בוועדות שונות.         

במסגרת מרחב ארצה לקדם הטמעת תחום זה, בין אם באמצעות השפעה ישירה ובין באמצעות קורסים והשתלמויות לקהלי יעד שונים. כמו כן אפעל להקמת רשת ארגונים חברתיים לפעילות משותפת לקידום הטמעת השיקולים החברתיים בתהליכי תכנון ובניה.

כחברת ועד מנהל בעמותה אני פועלת כבר היום לקידום נושאים אלה בועדות, כתיבה ושולחנות עגולים.

 

נתנאל דקל

מתכנן ערים

בוגר תואר שני בתכנון ערים בטכניון. עובד כמתכנן עירוני במועצה מקומית אזור כחלק מתכנית הצוערים לתכנון אורבני. עוסק בקידום תכניות מפורטות להתחדשות עירונית, תכנון כולל לאזור התעשייה ותכנון אסטרטגי ארוך טווח.

רואה את החשיבות העצומה בביסוס הידע בקרב הגורמים השונים ברשות המקומית בכדי להצליח להגדיר טוב יותר את הפעולות הנדרשות בכדי להביא לחיזוק הקהילתיות, הכלכלה המקומית ועוד.

עמותת מרחב יכולה לשמש 'מגדלור' עבור מתכננים ואדריכלים לקידום תכנון מיטבי תוך מתן דגש ליישום התכניות בשטח והתייחסות להיבטים כלכליים. מעקב ומתן התייחסות לתכניות משמעויות בקנה מידה ארצי ומחוזי וגם מקומי,  מתן ייעוץ והכוונה אישית תוך דגש על ליווי מקצועי לרשויות מקומיות – הן רק חלק מהצעדים שניתן לקדם.

אני רוצה לקדם את שילובו של התכנון המסורתי (FBC) בתהליכי התכנון בישראל.

המודעות למרכיבי העירוניות והיתרונות המשמעותיים שלה נמצאת בעלייה – אך אינה מספקת. קידום העקרונות והידע המוכח שנצבר לאורך השנים נדרש להפנמה עמוקה יותר בקרב מהנדסי הערים ובעיקר - בקרב מקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות.

 

ד"ר אלי טייכר

יועץ ארגוני ועסקי, מומחה לבינוי קהילתי, ניסיון בחידוש המסחר במרכזי יישובים

עוסק שנים רבות בייעוץ למערכות עסקיות וציבוריות בהיבטים עסקיים, פיזיים וארגוניים, תכנון אסטרטגי כולל פיתוח עתודת מנהלים, מחקר והערכת ביצוע פרויקטים ותוכניות, הכנת תוכניות עבודה ובקרה שלהן, תוכניות אב, בדיקות כלכליות של מערכות עסקיות וציבוריות ובנית מבנים ארגונים למערכות שונות, ייעוץ עסקי. שדרוג מערכי הדרכה, חידוש מרכזי ערים, בניית קשרי קהילה.

בעל נסיון רב כחבר ועד מנהל בארגוני חברה אזרחית, כגון מכללת סמינר הקיבוצים, יו"ר המכללה להוראת טכנולוגיה בתל אביב, היכל התרבות בכרמיאל, ועוד.

כחבר ועד מנהל בעמותת מרחב אני מלווה כבר היום את מנכ"ל העמותה בתהליכי ניהול שוטפים, פיתוח חשיבה עיסקית ואסטרטגית.

אשמח להמשיך ולהביא מנסיוני כחבר ועד המנהל בעמותת מרחב כדי לעזור ולתרום להשפעה על אורח החיים ואיכות החיים של תושבי ישראל.

 

יובל כהן

מנהל פרויקטים בתחום הבניה בארץ ובעולם. מעצב פנים. מעצב גרפי. צלם

נולדתי, גדלתי, למדתי ועבדתי במרחב עירוני שוקק. מרחב זה עיצב את אישיותי ומגדיר אותי. במסגרת הכשרתי המקצועית התמחתי בהליכתיות בהנחיית ד״ר רופא באוני׳ בן גוריון.

אני עוסק בתחום הבניה והתשתיות כבר למעלה מעשור, התמחתי בניהול פרויקטים גדולים ומכיר את המורכבות של תכנון וביצוע תשתיות. כמו כן, עוסק שנים רבות בצד האומנותי של הסביבה הבנויה, אם כצלם מקצועי ואם כאמן.

המרחב הבנוי העכשווי מתוך הנזקים הסביבתיים, החברתיים-כלכליים והבריאותים, זועק לשינוי והכוונה מדעית והמתכננים בעולם ובארץ, כבר מאה שנה, מסרבים להתמודד עם הראיות המדעיות על השלכות גישתם המודרניסטית.

אני מאוד מעריך את גישת ״מרחב״ של שיתוף פעולה עם גורמים מקצועיים וקהילות בצורת שינויים קטנים והדרגתיים. אני גם מאמין גדול בהקניית ידע, תחום שבו ״מרחב״ חלוצה בו.

אשמח לתרום מהידע שצברתי בתחום של תיאום ציפיות מול רשויות, הקניית ידע והצגתו. כמו כן, אשמח לראות את מרחב מרחיבה את תחום פעילותה לביטויים שונים של המרחב הבנוי מעבר לתחום התכנון. אפעל לחזק את הפעילות האיתנה של ״מרחב״ תוך כדי מציאת אפיקים חדשים להעברת הידע והמסר העירוני.

 

יעל לבנון

סוציולוגית ארגונית ומנחת קבוצות, מתמחה בפיתוח קהילתי והובלת תהליכים השתתפותיים בכלים דיגיטאליים.

עיר היא אנשים ועירוניות היא קהילה, תוססת ומגוונת.

בשני העשורים האחרונים עסקתי ועוסקת בקהילות עירוניות מזוויות שונות - ממחקר אקדמי שהתמקד בכלים דיגיטאליים והשפעתם על יחסי שכנות בקהילות עירוניות, דרך הובלת תהליכי פיתוח קהילתי והשתתפות קהילתית ברמות שונות. בעבודתי כמו גם בחיי, אני מתמחה ביצירת ושימור קשרים ושותפויות. בין היתר, ריכזתי את פעילות 'פורום הדיאלוג קהילה - תעשייה במפרץ חיפה' (כעובדת 'מודוס') והתמודדתי עם  העולם המורכב של בניית שותפויות בין בעלי עניין בתכנון ובעירוניות. בעבודתי כיום בארגון 'אנו' אני מלווה מובילי תהליכי שינוי עירוניים ובשלוש השנים האחרונות אני שותפה בהובלת 'משפיעים - כנס תושבים בנושאי תכנון בסביבה' המפגיש תושבים פעילים ומקבלי החלטות.  כתושבת פעילה בשכונה עירונית תוססת (שכונת הדר בחיפה) זכיתי להוביל את  מיזם 'בתים פתוחים בהדר' ובעבר הייתי שותפה בהובלת מרכז הקיימות השכונתי.

אשמח לתרום מהידע והניסיון שצברתי ולרתום אותם לקידום היבטים טכנולוגיים והשתתפותיים בפעילות עמותת מרחב ולחיזוק קשרים וממשקים בעולם החברתי.

 

ישי לוי

אדריכל, מעצב ומתכנן אורבני וקהילתי

שימשתי כמהנדס בעיר אלעד, אדריכל לב העיר ירושלים (עיריית ירושלים והחברה למתנ"סים) ייסדתי ושימשתי כדיקן המגמות לאדריכלות ולעיצוב במרכז החרדי להכשרה מקצועית.

כחבר הועד המנהל שימשתי בשנים האחרונות כנציג ארגוני הרווחה והחברה בותמ"ל וכמ"מ במועצה הארצית לתכנון ובניה. אני משקיע מזמני  בעמותה, בקידום ערכי חברה במערכת התכנון.

כאדריכל אורבני, קהילתי פעיל למעלה משני עשורים - אשמח להמשיך ולתרום מניסיוני הרב למרחב הקרובה לליבי.

 

דן פרייס

אדריכל ומרצה בכיר בטכניון

עם השנים נצבר מאגר עשיר של מחקר, ידע ותובנות שלא מגיעים לידי ביטוי בפרקטיקה הישראלית. כמו כן, אנשי ההוראה והמחקר אינם חשופים לאתגרים היום יומיים של התכנון בארץ. 

לעיתים ישנה תחושה כי שני התחומים מתנהלים במקביל.

כאדריכל, שותף במשרד פעיל וגם כחבר סגל בפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון, חשוב לי לחזק את שיתוף הפעולה בין האקדמיה והפרקטיקה, לתרום ולגשר בין עולמות אלה, על מנת להגיע להפרייה ולתועלת הדדית.

כחבר ועד מנהל במרחב פועל ואפעל לשם כך.

 

בני קוריץ

מתכנן ערים

מתכנן ערים. מתכנן תחבורה ציבורית. מתכנן ערים בוועדה מקומית. צוער לתכנון ערים.

רואה חשיבות בחיבור בין אנשי מקצוע: מהנדסי תחבורה צעירים, ספציפית צוערים לתחבורה, למתכנני ערים. חיבור בין גזברים ויועצים משפטיים ברשויות מקומיות למתכננים.

כחבר ועד מנהל במרחב ארצה לקדם תרגום ספרות מקצועית, לפעול להנגשת ידע לציבור הרחב והרחבת מעגל בעלי העניין של מרחב, לפעול לייצוג של אנשים עירוניים בועדות תכנון, לפעול ליצירת ערוצי תקשורת ישירים מול חברות תשתיות כמו נתיבי איילון, לייצר הכשרות למהנדסי תנועה ותחבורה, לפעול מול אגף התקציבים באוצר כדי להעלות למודעות את המחיר העודף של בנייה פרברית.

 

רוית קינן

חשבונאית ומגשרת ועו"ד מומחית בתחום הנדל"ן והמקרקעין (לרבות תחום ההתחדשות העירונית)

מייצגת יזמים גדולים ומובילים במשק וגם בעלי מקרקעין. הידע המשפטי שלי בתחום המקרקעין, דיני החוזים והמשפט המסחרי, לצד הידע החשבונאי והפיננסי שלי והיכרותי הענפה עם הפרקטיקה בשטח, רב ומהווה יתרון וערך מוסף של ממש. עסקה היא יצור חי המורכב מנדל"ן, אך גם מאנשים. המוטו שלי בכל עסקה הוא הידברות ושיתוף פעולה תוך הבנת הפן הרגשי, העסקי, הסביבתי מרקמי והמשפטי כאחד.

משמשת כאחת היועצות המשפטיות של הפורום להתחדשות עירונית, פועלת להסרת חסמים רגולטוריים בתחום ההתחדשות העירונית, הנגשת המידע לאוכלוסיות שונות, המרקם העירוני ועוד. 

הנני מוסמכת האפוטרופוס הכללי בעריכת ייפוי כוח מתמשכים ובכלל זה ולאור החשיבות בשמירה על מעמדם וזכויותיהם של הקשישים. פועלת באופן אקטיבי להסברה בנושא והנגשת המידע בדבר זכויותיהם לצורך עיגון רצונם וזכויותיהם דה פקטו.

העיר היא סביבת חיינו וההתחדשות העירונית כאמור, מזמנת לנו הזדמנויות רבות וטובות אותן יש לקדם בתחומים השונים כאמור.

כחברה בוועד המנהל בעמותת מרחב  אפעל לקידום תחום העירוניות הטובה וכן את מעמד וזכויות הקשישים בעיר.

 

קרן  קמחי נדולני

עורכת דין בהליכי תכנון ובניה

עוסקת למעלה מ-15 שנים בדיני התכנון והבניה והמשפט המנהלי, ודור רביעי לתל-אביבים העוסקים, חיים ונושמים תכנון בעיר.  האהבה וההבנה של אורח החיים וצורכי העיר ותושביה טבועים בי ומובילים היבטים מרכזיים בעיסוקיי ובהווייתי. משמשת כיועצת משפטית לגורמים המרכזיים בנבכי הליכי התכנון והבניה, במסגרת ייצוג יזמים המקדמים פרויקט בניה בעיר, ייצוג תושבים המתנגדים בותמ"ל לבניה בשטחים פתוחים או בפרויקט פינוי-בינוי בשכונה.

בשנים האחרונות פעילה  כיועמ"ש ומתוות מדיניות ואסטרטגיה בפורום להתחדשות עירונית. הפורום מבקש לקדם התחדשות עירונית ברוח הקיימות, ההוגנות והשקיפות.  אנו פועלים מול הרגולטור, האקדמיה והציבור להנגשת ידע וקידום סוגיות מהותיות לאיכות החיים בעיר.

אנחנו חיים בתקופה של שינויים קריטיים במרחב העירוני, בהווה ולעתיד. רוב עתודות הקרקע מצויות בשטחים עירוניים מבונים. חשיבות איכות חיי התושב ושיתופו בהליך התכנוני מראשיתו הולכת וגוברת.

אני מאמינה שתכנון יוצר מציאות ומהווה כלי חברתי. ואני אמונה על נושאי תכנון ובניה כחלק מקבוצת פעילים בשכונת מגוריי בתל אביב.

כחברה בועד המנהל של מרחב אתרום מניסיוני המשפטי והציבורי לקידום נושאים בוערים – תכנון איכותי, הגנה על ריאות ירוקות, שימור לצד התפתחות, עידוד יזמות עירונית, התמודדות עם ג'נטריפיקציה, השלכות נושאי תחבורה, שיפור הליכי התכנון ועיגון הייצוג החברתי במוסדות התכנון, שיתוף ציבור אפקטיבי ועוד.

 

חברי ועדת ביקורת:

יודן רופא

מייסד מרחב 

מרצה בחוג לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי באונ' ב"ש

מוטי זייד

מוותיקי מרחב

שמאי מקרקעין. מנכל חב' זייד את זייד בע"מ

 

 

 

 

 

 
 

 

 

מחקר הערכה

מחקר הערכה חדש שנעשה בקרב עשרות ראשי ערים שהשתתפו בסדנאות העירוניות של בית הספר לראשי ערים מלמד כי הסדנאות השפיעו

מחקר הערכה
להמשך קריאה >

העיר הישראלית 2030 – קורס

כיצד תתמודד העיר הישראלית עם אתגרי המאה ה-21 ?איך נגור ונחיה בערים המצטופפות? כיצד יתפקד המרחב הציבורי?

העיר הישראלית 2030 – קורס
להמשך קריאה >

מפגש מליאה מס' 2

סיכום מפגש מליאה, ינואר 21

מפגש מליאה מס' 2
להמשך קריאה >

השפעות שינויי האקלים

וובינר בנושא השפעות שינויי אקלים על ערי חוף

השפעות שינויי האקלים
להמשך קריאה >

ניוזלטרים

מרחב מעדכנת את חבריה ושוחרי העירוניות בישראל בפעילותה השוטפת, בתכניותיה ועמדותיה לגבי המרחב הציבורי והעירוני בישראל באמצעות ניוזלטר רבעוני

ניוזלטרים
להמשך קריאה >

כנס מרחב הראשון, באר-שבע 2005

כנס מרחב הראשון לקידום רעיונות העירוניות ופיתוח המרחב העירוני בערי ישראל התקיים בשנת 2005 בבאר שבע

כנס מרחב הראשון, באר-שבע 2005
להמשך קריאה >

מעשה עירוני – כנס חיפה 2006

כנס מרחב השני לקידום העירוניות ופיתוח המרחב העירוני בערי ישראל התקיים בשנת 2006 בחיפה

מעשה עירוני – כנס חיפה 2006
להמשך קריאה >

כנס אשקלון, 2011

כנס מרחב לפיתוח כלכלי עירוני התקיים באשקלון בשנת 2011

כנס אשקלון, 2011
להמשך קריאה >

כנס מרחב החמישי – לוד

כנס מרחב החמישי התקיים בשנת 2015 במתנס גני אביב בלוד

כנס מרחב החמישי – לוד
להמשך קריאה >

כנסים

מרחב מקיימת כמעט בכל שנה כנסים מקצועיים לקידום רעיונות העירוניות ופיתוח המרחב העירוני בערי ישראל.

כנסים
להמשך קריאה >

כנס מרחב השלישי – בת ים

כנס מרחב השלישי עסק בנושא הצפיפות העירונית והשלכותיה על איכות החיים והסביבה והתקיים בבת ים בשנת 2008

כנס מרחב השלישי – בת ים
להמשך קריאה >

פארקינג דיי ישראל, 2017

בשנת 2017 הביאו מרחב ומגמה ירוקה את המיזם התחבורתי-סביבתי Parking Day לישראל כדי להעלות את חשיבותה של תחבורה מקיימת

פארקינג דיי ישראל, 2017
להמשך קריאה >

עירוניות בנגב

אתגר יצירת העירוניות בנגב הוא בעל ערך חשוב עבור עמותת מרחב, ששמה לה למטרה לחזק את הערים כבסיס לגיבוש ובניה

עירוניות בנגב
להמשך קריאה >

אמנת מרחב

"מרחב - התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל" פועלת לקדם פיתוח אנושי, הרמוני ובר-קיימא של הסביבה הבנויה בישראל

אמנת מרחב
להמשך קריאה >

ישראל עירונית 2050

'ישראל עירונית 2050' הוא מסמך מדיניות לחיזוק העירוניות במדינת ישראל ולהניח אותו על שולחן הכנסת, הממשלה והציבור

ישראל עירונית 2050
להמשך קריאה >

סדנה לתכנון – באר שבע

הסדנה לתכנון עירוני הראשונה של מרחב בשיתוף הציבור התקיימה בבאר שבע בשנת 2005

סדנה לתכנון – באר שבע
להמשך קריאה >

סדנה לתכנון עירוני – חיפה

הסדנה לתכנון עירוני בשנת 2006 התקיימה בחיפה במסגרת כנס מרחב

סדנה לתכנון עירוני – חיפה
להמשך קריאה >

כנס סחנין – 2010

הכנס המשותף של ארגון "שכנים" ועמותת "מרחב" עסק בעירוניות מתחדשת בישובים העירוניים הערביים בגליל והתקיים בסחנין ב-2011

כנס סחנין – 2010
להמשך קריאה >

התחדשות ואדי ניסנאס

קיים רצון עז לשמר את המרקם החברתי והפיסי של שכונת הוואדי בחיפה כערך היסטורי, תרבותי, חברתי, אדריכלי, תיירותי וחינוכי

התחדשות ואדי ניסנאס
להמשך קריאה >

שאררט הכיכרות

סדנה לתכנון משתף לשיקום והתחדשות מתחם הכיכרות במרכז העיר קריית שמונה, 2008

שאררט הכיכרות
להמשך קריאה >

שאררט רעננה

בשנת 2013 התקיים שארטט רעננה להתחדשות מרכז העיר

שאררט רעננה
להמשך קריאה >

התחדשות עירונית רהט

תהליך תכנון משתף להתחדשות מרכז העיר רהט, 2018-2019

התחדשות עירונית רהט
להמשך קריאה >

ראשי

מרחב מקדמת עירוניות טובה ותכנון אזורי בישראל, צמיחה חכמה, צמצום פערים חברתיים ואיכות חיים עירונית טובה הבאים לביטוי במרחב ציבורי

ראשי
להמשך קריאה >

סדנה מס' 9 לראשי ערים

סדנה מס' 9 לראשי ערים התקיימה בפברואר 2015 במלון קולוני בחיפה. השתתפו בה 5 ראשי ערים.

סדנה מס' 9 לראשי ערים
להמשך קריאה >

סדנה מס' 10 לראשי ערים

סדנה מס' 10 של מכון ראשי ערים לעירוניות התקיים בפברואר 2016 בבת ים. בסדנה השתתפו 6 ראשי ערים.

סדנה מס' 10 לראשי ערים
להמשך קריאה >

סדנה מס' 11 לראשי ערים

בסדנה מס' 11 של המכון לראשי ערים לעירוניות השתתפו 7 ראשי ערים מכל רחבי הארץ. הם הציגו מיזמים מעניינים ודנו

סדנה מס' 11 לראשי ערים
להמשך קריאה >

סדנה מס' 12 לראשי ערים

בחודשים ינואר-פברואר 2018 קיימנו את הסדנה ה-12 של מכון ראשי ערים לעירוניות בישראל, הסדנה הראשונה מסוגה לסגני ראשי ערים ויו"ר

סדנה מס' 12 לראשי ערים
להמשך קריאה >

כלים לעירוניות טובה

עירוניות מורכבת ממכלול מרכיבים וגורמים - חלקם פיסיים, חלקם חברתיים וחלקם רוחניים ותרבותיים. שילוב נכון בין הגורמים הללו תורם ליצירת

כלים לעירוניות טובה
להמשך קריאה >

הצטרפות

צמיחה חכמה, צמצום פערים חברתיים ואיכות חיים עירונית טובה הבאים לביטוי במרחב ציבורי רב-הזדמנויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות, קידום ההיבטים הפיזיים,

הצטרפות
להמשך קריאה >

צוות מרחב

בראש מרחב עומד צוות מקצועי, איכותי ומנוסה מאוד של אדריכלים, חוקרים, מתכננים ומנהלי פרוייקטים.

צוות מרחב
להמשך קריאה >

קריאה להשבת נציגי הארגונים החברתיים לועדות התכנון

עמותת מרחב לקידום העירוניות בישראל והפורום הישראלי לעירוניות שלחו מכתב דחוף לשר הרווחה שמולי בקריאה להתערבותו הבהולה להשיב לוועדות התכנון

קריאה להשבת נציגי הארגונים החברתיים לועדות התכנון
להמשך קריאה >

עמדת מרחב לחוק קידום הבניה במתחמים מועדפים לדיור

cישראל מחסור עמוק בדירות ואי עמידה בביקוש הגואה. הועדה מצאה כי תוכננו כ-150 מתחמים למגורים בפרק זמן קצר אך רק

עמדת מרחב לחוק קידום הבניה במתחמים מועדפים לדיור
להמשך קריאה >

חוסן עירוני בשגרה ובחירום – מסמך

משבר הקורונה העמיד את הרשויות המקומיות בישראל ובעולם בפני דילמות ואתגרים קריטיים. המשבר הדגיש את החשיבות המכרעת של בניית "חוסן

חוסן עירוני בשגרה ובחירום – מסמך
להמשך קריאה >

איך גרים

'איך גרים' הוא פרויקט של מרחב, בשיתוף משרד הבינוי והשיכון, מתוך הבנה שקיים בישראל הכרח לתכנן בצורה אחרת את סביבות

איך גרים
להמשך קריאה >

סדנה מס' 14 לראשי ערים

בחודש דצמבר 2019, קיימנו את הסדנה ה 14 של מכון ראשי ערים לעירוניות בישראל, הסדנה השנייה מסוגה לסגני ראשי ערים

סדנה מס' 14 לראשי ערים
להמשך קריאה >

מן התקשורת

מרחב מבקשת להשפיע על סדר היום של מקבלי ההחלטות בכל הנוגע לגיבוש מדיניות עירוניות. לכן אנו מקפידים להיות נוכחים גם

מן התקשורת
להמשך קריאה >

ארכיון

למרחב מאגר עצום של חומרי מחקר, דוחות, ניירות עמדה ופעולות שטח רבות שעשתה מאז היווסדה. רבים מן החומרים הללו נמצאים בארכיון

ארכיון
להמשך קריאה >

ייצוג

מרחב גאה להיות אחת ממבחר מצומצם של עמותות וארגוני חברה ורווחה אשר שולחים בקביעות נציגים לדיוני ועדות התכנון הארציות. בימים

ייצוג
להמשך קריאה >

עבודה ישומית

מרחב יוזמת ומקדמת מגוון תכניות ופעולות בישובים רבים בישראל שמטרתן התחדשות עירונית וקידום עירוניות בת קיימא. לצד הכשרות מקצועיות ופעילויות

עבודה ישומית
להמשך קריאה >

מחקר

נדבך מרכזי בפעילותה של מרחב לקידום רעיון העירוניות הוא המחקר האקדמי ומחקרי השטח.

מחקר
להמשך קריאה >

הכשרות

מרחב מקיימת שלל הכשרות מקצועיות בתחומים שונים ובמקומות שונים שכולן נועדו לקדם עירוניות והתחדשות עירונית ברחבי הארץ.

הכשרות
להמשך קריאה >

סדנאות למתכננים ומהנדסים

סדנה זו נולדה מתוך הבנה כי תכנון עירוני בר קיימא מחייב חזון ושפה משותפים בין ראשי הערים נבחרי הציבור לבין

סדנאות למתכננים ומהנדסים
להמשך קריאה >

העשייה שלנו

מרחב מקדמת תכניות, מחקרים וסדנאות מקצועיות שתכליתן קידומו של רעיון העירוניות הטובה על שלל היבטיה. 

העשייה שלנו
להמשך קריאה >

מורשת וזהות מקומית

לעיר יש מורשת טבעית ומאפייני זהות אשר התפתחו בה עם השנים והעניקו לה אופי וייחודיות השייכים רק לה. המורשת הטבעית

מורשת וזהות מקומית
להמשך קריאה >

חיזוק מרכז העיר

בדרך-כלל מרכז העיר הוא האזור הוותיק ביותר שממנו התפתח והתפשט הישוב כולו. למרכז עיר חשיבות מכרעת ביכולת פיתוחה ושיקומה של

חיזוק מרכז העיר
להמשך קריאה >

תהליכי תכנון משתפים

הציבור איננו גורם מפריע אלא להפך. רק שיתוף הציבור ובעלי העניין יאפשר את זירוז קידומן של התכניות והפיכתן למתאימות יותר

תהליכי תכנון משתפים
להמשך קריאה >

מבני ציבור, פארקים וגנים בוני עיר

מקומות ציבוריים, כגון פארק, גן, שדרה וכיכר מרכזית מצויים במרחק הליכה סביר מן התושבים והמבקרים הפוקדים את העיר ומתגוררים בה.

מבני ציבור, פארקים וגנים בוני עיר
להמשך קריאה >

מגוון אפשרויות תנועה

נגישות לשירותים ולתעסוקה היא מרכיב חיוני ברווחתו של הפרט וביכולת השתכרותו. על העיר לאפשר מבחר של אמצעי תחבורה זמינים, נוחים

מגוון אפשרויות תנועה
להמשך קריאה >

שילוב אוכלוסיות

עוצמתה של עיר היא בהטרוגניות והגיוון של תושביה ומבקריה. לכן, בבואנו לתכנן עיר, על התכנון עצמו להיות גם הוא מכוון

שילוב אוכלוסיות
להמשך קריאה >

צפיפות ושימוש יעיל בקרקע

צפיפות עירונית וציבורית היא מרכיב הכרחי של עירוניות טובה, המאפשרת רחובות עירוניים תוססים ומיצוי ההזדמנויות הכלכליות, החברתיות והתרבותיות אשר אליהן

צפיפות ושימוש יעיל בקרקע
להמשך קריאה >

שימושים מעורבים ומגוונים

שימושים מעורבים ומרחקים קצרים ביניהם מאפשרים הקטנה של כמות הנסיעות בכלי רכב, צמצום התלות בכלי רכב ועידוד ההליכה ברגל.

שימושים מעורבים ומגוונים
להמשך קריאה >

רשת רחובות רציפה וצפופה

רשת רחובות צפופה הופכת את העיר למעודדת הליכה רגלית, מקטינה את הגודש של תחבורה ברחובות הראשיים ותורמת לבטיחות בדרכים.

רשת רחובות רציפה וצפופה
להמשך קריאה >

רחובות לאנשים

הרחוב הוא המרחב הציבורי הבסיסי ביותר, הנפוץ ביותר והיסודי ביותר של העיר. כדי שירבו מפגשים בלתי אמצעיים בין בני אדם

רחובות לאנשים
להמשך קריאה >

המשמעות החברתית של בניית שכונות חדשות בפאתי הערים

ממצאי המחקר מאפשרים להבין טוב יותר את האופן שבו עצם ההקמה של שכונות חדשות משפיעה על תהליכים חברתיים, פיזיים וכלכליים

המשמעות החברתית של בניית שכונות חדשות בפאתי הערים
להמשך קריאה >

כלים ועקרונות לתכנון רחובות מסחריים

הרחובות המסחריים בערים הוותיקות בישראל היו בעבר הלב הפועם של העיר, המקום בו נפגשו התושבים, קנו ובילו. לאורך שנים סבלו

כלים ועקרונות לתכנון רחובות מסחריים
להמשך קריאה >

כי האדם הוא העיר

"כי האדם הוא העיר" זכה במקום הראשון בתחרות "להעיר - מתכננים ויוצרים עירוניות" של מנהל התכנון. התחרות עסקה בנושא עידוד העירוניות

כי האדם הוא העיר
להמשך קריאה >

אודות

מרחב, התנועה לעירוניות בישראל, שמה לה למטרה ליצור שינוי בסביבה העירונית הבנויה בישראל ולקדמה לעבר המאה ה-21. מרחב פועלת לקידום מושג

אודות
להמשך קריאה >

סדנאות לראשי ערים

רמכעדכענ שקרכ דקנדכ שהשג

סדנאות לראשי ערים
להמשך קריאה >

מכון ראשי ערים לעירוניות בישראל

"מכון ראשי ערים לעירוניות" הוא גולת הכותרת של פעילות מרחב. המכון מכשיר ראשי ערים וראשי מועצות מקומיות ואזוריות בישראל להבין

מכון ראשי ערים לעירוניות בישראל
להמשך קריאה >

דף הבית

התנועה לעירוניות בישראל מקדמת עירוניות טובה ותכנון אזורי בישראל צמיחה חכמה, צמצום פערים ואיכות חיים עירונית טובה

דף הבית
להמשך קריאה >

כלים לעירוניות

כלים לעירוניות כלים לעירוניות עירוניות אינה נוצרת יש מאין. היא מצריכה תכנון קפדני וביצוע מתמשך וסבלני. במובנים רבים עיר היא

כלים לעירוניות
להמשך קריאה >

מנתח תחבורה לישראל

כלים לעירוניות מנתח תחבורה לישראל כלים קלים לתכנון והערכת תחבורה בישראל מנתח תחבורה לישראל הוא סט של 10 כלים לניתוח

מנתח תחבורה לישראל
להמשך קריאה >

צרו קשר

כלים לעירוניות צרו קשר שם מלא טלפון דוא"ל נושא הפנייה פרוט הפנייה שליחה     או: צרו קשר דרך דף

צרו קשר
להמשך קריאה >

חיפוש

כלים לעירוניות חפש באתר

חיפוש
להמשך קריאה >