הבניין שנפגע מקטיושה ייהפך ל"ירוק"

מאת אלי אשכנזי

אגירת מי גשם, חלונות מווסתי אור וקיר טיפוס - כך ייראו משרדי עיריית קריית שמונה, הכדור ואנחנו

a_a_1701_420_1_9.jpg
כשנה לפני נסיגת צה"ל מלבנון, ביוני 1999, נפגע בניין עיריית קרית שמונה מקטיושה. שני עובדי עירייה שעמדו ברחבת הכניסה לבניין, טוני זאנה ושמעון אלימלך, נהרגו מהפגיעה. כעת מתכננים בעיר להקים מתקן לטיהור מים סמוך למקום בו פגעה הקטיושה, ולהתקין חלונות מיוחדים שמווסתים את כניסת האור והצל לתוך המשרדים על החלונות שנופצו מרסיסי הרקטה.

שני המרכיבים "הירוקים" האלה הם חלק מתוכנית שמציעה להפוך את בניין עיריית קרית שמונה ל"בניין ירוק" - ובכך להפוך אותה לעירייה הירוקה הראשונה בישראל.

כך גם יחזרו למקומם הטבעי משרדי העירייה, שמאז פגיעת הקטיושה נאלצו לפעול ממתנ"ס סמוך, שהפסיק לקיים חוגים לילדים בשל הנסיבות.

את רעיון העירייה הירוקה החלו לפתח בשבועות האחרונים שני מתכננים, שמעון צוק ועמוס יורן. בין המרכיבים המוצעים - ארובת אוורור סולארית, מכלים לאגירת מי גשמים, החדרת אור טבעי, מתקן לטיהור מים וקיר טיפוס על בניין החמ"ל העירוני.

הרעיון עלה בסדנת תכנון בשיתוף הציבור שנערכה לפני מספר שבועות בקרית שמונה. הסדנה, שנמשכה לאורך חמישה ימים, כללה מאה מתושבי העיר והתקיימה בהנחייתם של 30 אנשי מקצוע מתחומים שונים. יוזמת הסדנה, הראשונה בהיקפה ובסוגה בארץ, היתה עמותת "מרחב" לעירוניות חדשה בישראל.

השבוע נערך בעיר מפגש סיכום בו הוצגו התוצרים המעובדים של הסדנה. בנוסף להצעת העירייה הירוקה, עלתה שם גם הצעה לשקם את מרכז העיר הוותיק, שהתנוון בשנים האחרונות וכבר אינו ממלא תפקיד חשוב בחיי העיר.

יוהנה נזרי, תושבת העיר ואדריכלית נוף, שעומדת בראש עמותת "קסמי טבע ונוף", אמרה כי "רעיון העירייה הירוקה יכול לקדם את כל התפישה לפיה אנחנו צריכים לפעול. מה שמייחד אותנו הוא הקרבה לטבע שעוטף את העיר. הנוף זה הייחוד והיתרון שלנו לעומת ערים אחרות, אבל למרבה הצער היום הייחוד הזה לא ממומש. כל אדם וכל גוף צריכים לחזק את הנקודה החזקה שלהם. הטבע, הנוף והאקולוגיה צריכים להיות המותג שלנו. צריך עידוד כדי לצאת מהדימוי שדבק בנו - דימוי של עיר פיתוח".

גם סגן וממלא מקום ראש עיריית קרית שמונה, סמי מלול, אמר כי ישמח לשתף פעולה עם הרעיון החדש. "זו יכולה להיות דוגמה לרשויות אחרות ולתושבי העיר, זה יפתח מודעות למיחזור ולמרכיבים נוספים שיהפכו את העיר לירוקה. אנחנו צריכים כרשות מקומית לאמץ את הרעיון וללמוד איך ליישם אותו."

לדברי יו"ר עמותת "מרחב", עירית סולסי, "צריך צעד ראשון כדי לחולל שינוי ובניין העירייה זו אפשרות מתאימה לכך."

סולסי לא אוהבת את הרעיון של הריסת הבניין הפגוע עד היסוד. היא טוענת כי "אי אפשר לקחת מבנה ולהרוס אותו סתם, הוא לא במצב כל כך גרוע. ניתן לשפץ אותו וגם להגדיל אותו." ואולם, אין ספק בלבה שהעירייה הירוקה "יכולה להיות עירייה שתהפוך לידידותית למשתמש, עם לשכת מידע ותערוכות וכזו שתשתלב בתוך מרחב ירוק. הרעיון הוא שהמרכז הוותיק יהיה מרחב ירוק, עם פחות מכוניות ויותר נגישות לאופניים ויותר אנשים שבאים אליו ברגל, כשהעיריה תשתלב בתוכו".

סולסי רואה בכך גם הזדמנות להכניס מבקרים ותיירים לעיר הצפונית, שיבואו לראות את הבניין הייחודי והאקולוגי.

"זה סמלי מאד שבניין שמזוהה עם הקטיושות והכאב של העיר יהפוך למבנה שמסמל את הצמיחה והתקווה של קרית שמונה", אמרה.

מה זה בית ירוק??

בית שמטרתו להקנות לדיירי המבנה איכות חיים וסביבה בריאים יותר, תוך צמצום ההשפעה הסביבתית הכוללת של תהליך הבנייה והשימוש במבנה. העיקרון המנחה בבנייה ירוקה הוא כי חשיבה לטווח ארוך ותכנון מוקדם של ההיבטים הסביבתיים בפרויקט, יביאו למוצר סופי נוח יותר לשימוש, מתחשב במשאבי הטבע ולעתים חסכוני יותר