w w w . h a a r e t z . c o . i l

עודכן ב- 11:33 30/11/2006

תוכנית ההתכנסות

כנס "לא על המפה" עסק בהמשך האפליה של אוכלוסיית הנגב באמצעות התוכניות לפיתוח האזור שהממשלה מקדמת; כנסי תכנון עירוני גם בחיפה ובאשדוד

מאת אסתר זנדברג

האולם הקטן בסינמטק תל אביב היה מלא מפה לפה ביום ראשון לפנות ערב. גם המעברים והמדרגות היו גדושים. הנוכחות באולם היתה מרשימה לנוכח העובדה שבמקום לא התקיימה הפעם הקרנת בכורה של סרט מדובר אלא כנס כבד ראש, "לא על המפה", שעסק בהמשך האפליה של אוכלוסיית הנגב באמצעות התוכניות לפיתוח האזור שהממשלה מקדמת בימים אלה.

העובדות והנתונים שהוצגו בכנס, והתערוכה "לא מוכרים" של הצלם טל אדלר שליוותה אותו (בצירוף קטלוג מאלף) - היו מקוממים ועוכרי שלווה. זה לא היה בילוי קליל לערב סתיו. אולם גם כשהשעות התארכו, השורות באולם כמעט שלא הידלדלו ונרשמו התמדה והקשבה ראויים לציון.

הכנס, שיזמו ארגונים לזכויות אדם והמועצה האזורית של הכפרים הלא מוכרים בנגב, הוא אחד משורה ארוכה של כנסים וימי עיון המתקיימים לאחרונה ברחבי הארץ ועוסקים במרחב הישראלי במבט ביקורתי. בין הכנסים אין קשר ישיר. היוזמים הם שונים, והם תוקפים את מצב המרחב מהיבטים שונים, החל בתכנון ואדריכלות וכלה בחברה ופוליטיקה. אולם אפשר בלי ספק להכריז על מגמה, אם לא על תופעה ממש.

אמנם רוב הכנסים אינם שווים לכל נפש - והכוונה אינה למחיר; ואמנם הקהל ברובו הוא קהל משוכנע מראש של חברים וחברים של חברים; אבל בכל זאת תרומתם לשיח הציבורי רבה. הסבב הנוכחי של הכנסים מסקרן וצפוף מאי פעם. ראוי שישמש גם הזדמנות לבדק בית במצב הכנסים עצמם.

שני קטבים

לפני שתופעת הכנסים תעבור את שיאה ותגלוש במדרון, ראוי להקל את הסרבול שבו לוקים כנסים רבים, לדלל את הז'רגון שבו טובעות לא פעם ההרצאות, ולקצץ באכזריות במשך הזמן ובמספר המרצים. אולי אז הכנסים לא יגיעו לקצם באפיסת כוחות אלא ב"קול זעקה", כפי שהגדיר את מטרת הכנס בסינמטק המנחה, הפרופ' אורן יפתחאל (אחד המכורים הקשים לכנסים, כיוזם, מרצה ומשתתף).

זה גם הזמן להתחיל לתכנן את הכנס של כל הכנסים, שיעסוק בתופעה עצמה ויעלה לסדר היום את השאלה אם היא עדות לחומרת המצב, או דווקא הבועה שאליה נמלטים מהמצב. בזמן הכנס, בין מפגש חברתי לכיבוד קל, גם החמור שבמצבים נראה יותר נוח.

כך או כך, המכורים לכנסים נאלצים בשבועות האחרונים להפגין כישורים אקרובטיים כדי לעמוד בקצב. השאפתניים והמסקרנים מבין הכנסים בסבב הנוכחי הם בלי ספק הכנס השנתי השני של עמותת "מרחב" להתחדשות עירונית, שהתחיל אתמול בחיפה ויימשך היום ומחר, וכנס אשדוד שייתקיים ב-11-12 בדצמבר באשדוד כחלק מאירועי היובל להקמת העיר.

בשניהם ישתתפו מיטב המומחים בתחום מישראל ואורחים ידועי שם בתחומם מחו"ל. שני הכנסים מייצגים שני קטבים בשיח על המרחב הישראלי: כנס מרחב המתקיים תחת הכותרת "מעשה עירוני - כלים וסדנאות לעירוניות מתחדשת בישראל", נמצא בקוטב המקצועני, הניאו-ליברלי השמרני והא-פוליטי לכאורה. כנס אשדוד, שיתקיים תחת הכותרת "מהטרוגניות לרב-תרבותיות: העיר בעידן הגלובלי" מייצג את הקוטב הביקורתי, הרדיקלי והפוליטי. "לא רצינו לחגוג את אשדוד בכנס", אומר הפרופ' יוסי יונה שעומד בראשו, "אלא להתייחס אליה כאתגר".

כנס "מרחב" - עמותה הפועלת זה כשנתיים בישראל בהשראת תנועות לעירוניות חדשה בארצות הברית ובאירופה - יתמקד השנה ב"ארגז הכלים העירוני" ובדרכים "ליישום עירוניות מתחדשת בישראל". בכנס, הדן בעירוניות מפרספקטיווה תכנונית ובמבט אדריכלי, משתתפים כ-500 אנשי מקצוע מישראל ומחו"ל: אדריכלים, יזמים, ונציגי הממסד שלהבדיל מאשר בכנס המחאה "לא על המפה", נענו הפעם להזמנה.

כנס אשדוד, לעומת זאת, יבחן ויפרק את המונח עירוניות בכלים תיאורטיים-ביקורתיים ובמבט פוסט-קולוניאליסטי. אשדוד, "העיר במידת אדם על חוף הים התיכון", כפי שכתב עליה עמוס עוז בספרו "פה ושם בארץ ישראל בסתיו 1982", תשמש אכסניה ומקרה מבחן ובכנס ישתתפו אנשי אקדמיה מובילים. את הכנס מלווה תערוכת התצלומים "עושים עיר", שאצר יונה פישר ותמחיש בלי ספק את התמורות שעברה אשדוד מאז ימי התום של עוז.

הצד השני של מפת התודעה

הכנס בסינמטק התקיים ערב החלטת הממשלה על אישורה של תוכנית פרס לפיתוח הנגב "דרומה" (תוכנית 2015) והצביע עליו כ"פתרון שהופך לבעיה". כנס נוסף, שהתקיים בימים שני ושלישי באוניברסיטת בן גוריון, "פיתוח במחשבה מחדש", סיפק רקע תיאורטי לסוגיית הפיתוח בכללה והעלה לסדר היום את ההקשרים הפוליטיים של ה"פיתוח" ואת השאלות מי מרוויח מפיתוח ומי משלם את המחיר.

על מחיר כבד מהצד השני של מפת התודעה ידבר האדריכל שמואל גרואג בהרצאה "על שימור הזיכרון - לוביה כמקרה בוחן לכפרים ההרוסים כאתרי מורשת בישראל". ההרצאה תתקיים ביום שלישי ב-20:00 במשרדי עמותת "זוכרות", המקיימת בקביעות כנסים, ימי עיון והרצאות על המרחב הישראלי המודחק והמושכח.

עמותת "במקום" לזכויות אדם בתכנון תתארח לראשונה במחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, ביום חמישי הבא ב-17:00, בערב העיון "משפט, תכנון וזכויות אדם בראי גדר ההפרדה", שיציג את "היכולת לממש את הזכות למרחב באמצעים משפטיים ואת תפקידו של בית המשפט בקידום זכויות תכנון".

עם המרצים בכנס בבצלאל נמנים ארז צפדיה והח"כ חנא סוויד מחד"ש - משתתפים ותיקים ומבוקשים בכנסים דומים, והפרופ' דון מיטשל מאוניברסיטת סיראקוז בארצות הברית, שישתתף גם בכנס אשדוד וידבר על "אמתלות, פראנויה והמרחב הציבורי". כן יוקרן הסרט "בילעין חביבתי".

ביום ראשון, 10 בדצמבר, יתקיימו בטכניון בחיפה סדנאות מחקר תחת הכותרת "התפייסות עם המקום" שידונו בשאלות של מרחב וזהות, גבולות המרחב, הדרה מרחבית ועוד, בהשתתפות נבחרת חוקרים מנצחת, שלא זרה לעולם הכנסים, וביניהם יוברט לו יון, אדריאנה קמפ, נתי מרום ואלונה נצן-שיפטן. למחרת ינדדו המכורים לכנס אשדוד, לעוד יומיים של דיונים אינטנסיוויים במצב. וזוהי רשימה חלקית.
כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©