banner
היום החמישי
The Fifth Day
יום ה' 6/12/07
תם ונשלם התהליך.
בהשתתפות ראש העיר.
אנו מזמינים אתכם  להדלקת נר שלישי של חנוכה ולמפגש סיכום הפרוייקט.
באודיטוריום אשכולות פייס,  19:00

סיכום יומי - Daily Summary
א' ב' ג' ד' ה'
הצעה מסכמת
final proposal
תנועה
התחדשות ירוקה
נוף
מתחם הכיכרות
מתחם אגד

תפיסת התכנון
פיתוח כלכלי חברתי
פרויקטים נבחרים

שאררט קריית שמונה יום ה' 6/12/2007

 

הבוקר האחרון הגיע. התחלנו את העבודה בשעה 8:00 . הצעירים שבילו במסיבת סטודנטים הגיע מעט עייפים. מסתבר שהם פרקו את כל לחץ העבודה במסיבת הסטודנטים על ידי ריקודים ו..... הם לא מספרים.

 

התחלנו כרגיל בישיבת הצוות בהנחיית דרור גרשון.

 

היום קצר וצריך להכין את ההגשה עד להצגתה בערב.

הנקודות שצריך לכלול:

  • את התכנית צריך להראות גם ברמה של קווים מנחים.
  • סכימה ברורה וגדולה ביחד עם הקווים המנחים כדי להסביר את התמונה.
  • תכנית כלכלית רשומה – תכנית אופרטיבית שנותנת יכולת לסוחרים לבצע.
  • סכימה של חניה שתומכת ומתאימה לשאר התכניות. להראות מה קיים ומה מציעים.
  • תכנית תנועה עם חתכים של הכבישים.
  • תכנית שבילי אופניים נפרדת.
  • תכניות אדריכלות ואדריכלות נוף.
  • מאוד חשוב להראות את השינוי. הפרספקטיבות צריכות לבוא ליד תמונת המצב הקיים היום.

 

עם סיום הישיבה, הצוות התחיל לעבוד.

היום, הצוות שהגיע מחו"ל אנה, ג'ון וניל יצאו לטיול בצפון. אחרי שבוע מדהים מבחינת מזג אויר, הבוקר התחילה רוח וטפטוף ועוד מצפות לנו סופות גשם, רעמים וברקים. לא הכי טוב לטיול.

 

במשך הבוקר הגיע לביקור רן לוי מקרן יד הנדיב, מוטי קפלן, מתכנן מתאר וסביבה, נעמה רינגל, אדריכלית במשרד "מוטי קפלן". עירית סולסי קיבלה את פניהם, סיפרה והראתה להם מה קרה בשאררט במשך כל השבוע. לאחר מכן נחמן שלף לקח אותם לסיור בעיר.

 

הצוות המקצועי עשה הפסקה קצרה לארוחת צהריים והמשיך לעבוד. העבודה היום התנהלה ברוגע, עם מוזיקת רקע.

 

בשעה 16:00 עצרנו לישיבת צוות קצרה כדי להביא לדיון מה הצוות המקצועי חושב שצריך להיות סדר העדיפויות לפרויקט ראשוני על פי צפי לאימפקט הכי גדול. כל אחד הביע את דעתו עם נימוק.

 

הצוות המשיך להכין את השרטוטים עם עזרה בצביעה של כל יד פנויה.

חלק מהצוות הכין מצגות ונחמן צילם את כל השרטוטים.

 

הכול מוכן בשעה 18:57 בדיוק!


שאררט קריית שמונה יום ה' 6/12/2007 ערב

 

בשעה 19:00 הצוות התחיל להוריד את התוכניות ללובי לתלייה. כל תוכנית צולמה לפני שיצאה מחדר העבודה. ירדנו למטה, וראינו שחלק גדול מהתושבים כבר הגיע לשמוע על התוצרים.

בשעה 19:30 התחלנו את מושב הערב האחרון שלנו בקריית שמונה בהדלקת נר שלישי של חנוכה על ידי אחד התושבים.

דני קדוש, מנכ"ל העירייה פתח בדברים: זהו סוף התכנית בת השבוע והתחלת העשייה. דני סיפר שהגיע כל יום לבקר את הצוות והרגיש שהוא יושב עם תושבי קריית שמונה. חימם לו את הלב שהצוות הכיר כל פינה וסוחר בעיר. התכנית שהתקבלה לאחר עבודה אינטנסיבית נותנת לעיר כיוון ולא פתרונות של טלאי על טלאי וכיבוי שריפות אלא משהו יותר מאורגן ומסודר. מי שלא חולם לא עושה ובקריית שמונה חלק משמעותי היה שהתושבים אמרו מה הם רוצים. דני אומר תודה ומדגיש שעכשיו מתחילים לעבוד.

 

עוזי שמיר, מנהל מחוז משרד השיכון, סיפר שהוא הגיע ביום ראשון, שלישי וחמישי, למרות העבודה הרבה שיש לו לקראת סוף השנה מאחר וקריית שמונה חשובה לו. הרגשתו האישית היא שהתהליך מאוד מעניין ומרתק ונתן לו את הרעיון לעשות את התהליך.

שאלו את עוזי מה יהיה בסוף? מה עושים הלאה? הלוח זמנים שעוזי שמיר מצפה לו: צוות התכנון ילך הביתה ובמהלך הרבעון הראשון של 2008 יביאו לעירייה תכניות מפורטות עם אומדנים ולוח זמנים. עוזי מבטיח לשים את שלב א' כמשימה לביצוע עם תקציב מיוחד לטיפול במרקם.

 

דרור גרשון מזמין את פיבי, תושבת וסוחרת מקריית שמונה שמלווה את הפרויקט מהתחלתו – לפני 8 חודשים והגיעה השבוע כל ערב. פיבי הקריאה מכתב מרגש שכתבה: מודה לצוות עמותת מרחב, לראש העיר, תושבים וסוחרים על היצירה, יוזמה ואכפתיות על תהליך כה מבורך. היא הרגישה שהייתה אוזן קשבת ויד תומכת, שיש תקווה לעתיד טוב יותר. פיבי מודה על יצירת ההזדמנות לעמוד בפני רשות העיר ולקחת אחריות. פיבי פונה לתושבי קריית שמונה שישתפו את קרוביהם, ילדיהם וכל מי שאפשר כדי להמשיך את התהליך.

 

דרור גרשון הודה לעפר לרנר וענת הורביץ על ריכוז כל השאררט.

דרור סיפר שכל בוקר קם וטייל בעיר. הוא למד להכיר כל פינה של העיר כולל להקת הגררות (ציפורים). הוא מרגיש קצת בן המקום ואת התחלה של חלום מתגשם.

דרור רוצה להגיד תודה לגיבורים של השבוע. ראשית, לתושבים ולצוות ובראש האורחים מחו"ל: אנה, ג'ון וניל שברגעי לחץ הרגיעות את הצוות, השתמשו בניסיון הרב שלהם לעזור לנו.

בשלב הזה דרור עשה לכולנו טיול קצר עם תמונות של כל הנעשה בימי השאררט ולאחר מכן ההגשה הסופית של התוכניות החלה.

 

בהתחלה הוצגו כל התוכניות התומכות: חברתית/קהילתית, כלכלית/שיווקית, תנועה ופיתוח נוף.

עירית סולסי עמדה להציג את התכנית האדריכלית. היא הקדימה וסיפרה שאם היא הייתה יושבת במשרד שלה, הייתה מתכננת דברים יפים, אבל לא את הדברים שהתושבים רוצים. כל התכניות המקדימות הן התשתית של התכנית הסופית וכל מה שנשאר זה הבניינים.

עירית מדווחת על הצורה שבה הגענו לתכנית הסופית. בהתחלה הייתה התייחסות מאוד רחבה ולאט לאט צמצמנו לאזור המרכז שיש בו את רוח המקום. במרכז נמצא הקסם של קריית שמונה והוא זה שצריך קצת עזרה.

לאחר מכן עירית הציגה כל חלק מהתכנית הסופית ואיך בתכנון האדריכלי נכנסו כל התוכניות התומכות, רוח המקום והחלומות של התושבים והסוחרים.

ג'ון קליסקי הציג את הצעת הצוות למתחם אגד. תכנית בשלבים שנותנת מענה להמשכיות המרכז, רוח המקום, ותנועה. למתחם זה הוצגה תכנית בהמשכים שתתמוך בעסקים במרכז ולא תגרום להם להתמוטט.

 

אחת ההצעות של הצוות הייתה שיפוץ בניין העירייה הקיים כ"בניין ירוק". המחשבה שעומדת מאחורי הצעה זו היא שבלאו הכי צריך לשפץ את הבניין ובבנייה ירוקה לא רק שיהיה חסכון בתחזוקת הבניין, כמודל ראשון לבניין ירוק בארץ, קיימים תקציבים שיעזרו במימון השיפוץ. בעתיד בניין ירוק יהווה דוגמה ראשונה בארץ וימשוך אליו תיירים.

 

אזרח וסוחרים נוספים עמדו וסיפרו שבאו לתהליך הזה בספקנות ולאחר שראו שאנשי מקצוע משכמם ומעלו באו ותרמו מזמנן והידע שלהם תוך אמונה ורצון אמיתי לעזור הם, הם הפכו מאנשים ציניים לאנשים שמאמינים שיש תקווה ודרך אחרת.

 

יוהנה נזרי, יו"ר עמותת פארק הזהב, עמדה ואמרה שהיצירתיות נראית  בכל התחומים והתכניות תפורות למקום. היא ציינה שהתהליך מביא את ההזדמנות, הידע של הצוות ביחד עם הצרכים של המקום. כל הכבוד.

 

לאחר שהוצגו כל התכניות נשאלה השאלה הקריטית: מאיפה מתחילים? מה המקום שאם נשים את האצבע ונתחיל איתו ייתן מינוף להמשך הפרויקט?

הצוות המצומצם ישב בחודש הקרוב, יצחצח את התכניות, ויציג אותם לעירייה, תושבים, סוחרים ובעלי עניין משותפים. בינתיים, הסוחרים יכולים להתחיל ליצור את "ועד הבית" שלהם בעזרתו של יהודה עירוני. הודגש שקרן קורת מעוניינת לעזור לסוחרים על ידי מתן הלוואה וליווי לשיפוץ העסקים עצמם. גם איתם תהיה פגישה בעוד חודש כדי לקבל מידע איך לעשות זאת.

 

עוזי שמיר שוב עמד ואמר שתרומת העירייה ומשרדי הממשלה תהיה בכבישים, נוף, תחזוקה, תאורה ועוד במרחב הציבורי. הוא מזכיר לתושבים וסוחרים שהתכנית מדברת על שותפות קהילתית/חברתית ובעלי העסקים. הוא הדגיש והבהיר שיש צורך להתאגד ולעבוד יחד.

בשלב הזה הסוחרים עמדו אחד אחד והבטיחו שהם יעשו את החלק שלהם. נראה שיש כבר קבוצה מובילה ל"ועד הסוחרים".

 

בשלב זה, הפגישה הרשמית הסתיימה. לכולם היה קשה לעזוב. עשו עוד סיבוב לראות את התכניות, להגיד כמה מילים לצוות: "נהדר", "הקשבתם לנו", "הצעתם משהו שיכול לעשות אותנו גאים בעיר", "הרעיונות מאוד יצירתיים – איך לא חשבנו על זה?". היה מדהים ומרגש.

 

השעה כבר מאוחרת 21:30 והצוות נפגש לישיבת צוות אחרונה. למרות שעוד צריך לארוז הכול, להעמיס לאוטובוס ולנסוע לתל אביב, כולם ישבו בנחת לישיבה זו. הייתה הרגשה שקשה לכולם להיפרד ולחזור לחיי היום יום.

 

הישיבה נפתחה על ידי דרור בתודה מיוחדת לנחמן שלף שצילם את כל האירוע ובמשך כל השנה כולל בשבוע של השאררט תורם מזמנו ומחזיק את אתר העמותה.

 

אנשי הצוות הביעו את דעתם על תהליך השאררט, את הספקות שהיו לכל אחד ואחד בהתחלה ואת כל הדברים שכל אחד לקח לעצמו מעצם העבודה המשותפת והתהליך.

כולנו מאוד התרגשנו מכל מה ששמענו מהתושבים והסוחרים. במשך השבוע למדנו להכיר אותם והם אותנו והשיתוף היה מדהים ומרגש.

 

בשעה 23:00 סיימנו להעמיס את הציוד והתחלנו את הנסיעה למרכז בלילה גשום, לאחר שבוע אינטנסיבי עם המון רגשות.

 

היום יום שבת, ואני רוצה להגיד כמה מילים משלי לאחר שישנתי כמעט 24 שעות רצופות.

החוויה הזו של השאררט הייתה אחת החוויות המדהימות ביותר בחיים שלי.  הכרתי כל כך הרבה אנשים מדהימים.... הכרתי עיר שלמרות שביקרתי בה מספר פעמים, הסתבר לי שלא הכרתי בכלל.

אני מבקשת מכל אחד שהשתתף בתהליך הזה, אנשי צוות, תושבים, סוחרים ובעלי עניין אחרים, לשבת כמה דקות, לרשום את הרשמים שלו, הרגשות שעברו עליו בשבוע הזה ולשלוח אותם אלי yehudit@miu.org.il

אני גם מאוד ממליצה לכם להיכנס ללינק לבלוג שכתב ג'ון קליסקי שבילה איתנו את כל השבוע. נקודת המבט שלו, כאמריקאי מתכנן שנמצא פעם ראשונה בישראל, מאוד מעניינת. והכתיבה שלו מאוד מהנה. מומלץ ביותר!!

 

 

MIU Logo
K8_s.jpg
K8charrette_sponsors4.jpg
K8charrette_sponsors5.jpg
K8charrette_sponsors8.jpg
K8charrette_sponsors1a.jpgK8charrette_sponsors1b.jpg
K8charrette_sponsors7a.jpgK8charrette_sponsors7b.jpg
K8charrette_sponsors2.jpg
K8charrette_sponsors3.jpg
K8charrette_sponsors6.jpg
mmi_logo.gif
logo_tovna.jpg


© 2006 Copyrights reserved to The "Movement For Israeli Urbanism".