ג'יימי לרנר – אדריכל ומתכנן ערים

 

אדריכל ומתכנן ערים ג'יימי לרנר נולד בקוריטיבה (1937).  הוא בוגר בית הספר לאדריכלות ותכנון ערים מהאוניברסיטה הפדרלית של פאראנה מ- 1964.

בשלוש קדנציות כראש העיר של קוריטיבה, לרנר הוביל את המהפכה העירונית שהפכה את קוריטיבה למודל לאומי ובינלאומי בתכנון ערים . במיוחד בתחום התחבורה הציבורית, המדיניות הסביבתית, מדיניות חברתית ופרוייקטים אורבניים.

 

 

לרנר היה גם מושל מדינת פאראנה פעמיים, והוביל תהליכי שינוי כלכליים וחברתיים ששינו את פני המדינה. תהליכים אלה הובלו על ידי מדיניות של תיעוש, מודרניזציה של התשתיות, ושיפור באיכות החיים וביכולות של הערים והסביבה הכפרית.

 

לאות הכרה בהשגיו בקוריטיבה ובפאראנה קיבל לרנר מספר פרסים בינלאומיים ביניהם: הפרס הגבוה לפעילות סביבתית של תכנית הסביבה של האו"ם (1990), פרס הילד והשלום של אוניצ"ף (1996), פרס הטכנולוגיה העולמית לתחבורה (2001), ופרס סר רוברט מת'יו לשיפור באיכות ההתיישבות האנושית המוענק על ידי ארגון האדריכלים הבינלאומי (UIA) ב – 2002.

 

 

לרנר הרצה במספר ועידות ופורומים בינלאומיים חשובים כ – הפורום הירוק הבינלאומי, אוסקה (1986), האקדמיה למדעים של ניו-יורק (1986), הועידה של ארגון האדריכלים הבינלאומי והאמריקאי בשיקגו (1993), ובכנס המושב השנתי ה– 53 של האומות המאוחדות (2000).

 

כאשר לא היה במשרה ציבורית פעל לרנר בעבודה אינטנסיבית בתכנון ערים ואדריכלות. הוא פיתח תוכניות ופרוגרמות למספר ערים בברזיל ביניהן: ריו דה ז'ניירו, סאו פאולו, רצ'יפה, סלבדור, ארקאג'ו, נאטאל, גוייאניה, קמפו גרנדה וניטרוי. הוא שימש כיועץ במספר רב של ערים בעולם וביניהן: קראקס (ונצואלה), סן חואן (פוארטו ריקו), קסנגאי (סין), הבאנה (קובה) וסיאול (דרום קוריאה). הוא משמש יועץ לאו"ם בנושאים אורבניים.

 

בשנת 2002 נבחר לרנר לנשיא ארגון האדריכלים הבינלאומי למשך שלוש שנים. בתקופת כהונתו קידם את הפרוייקט: "לחגוג את הערים" שהזמין אדריכלים מכל הארצות והתרבויות בעולם להציע פתרונות עבור הערים שלהן.