מפגש 1 ו-2 – ינואר 2013

המפגש הראשון

יריית הפתיחה של "ישראל עירונית 2050" נורתה. בימים רביעי וחמישי בשבוע שעבר התקיימה סדנא של השותפים לתכנית, כ-20 נציגים מכל קשת המשרדים והארגונים העוסקים התכנון עירוני, אשר ישבו על המדוכה וחשבו כיצד מתמודדים עם בעיותיה של העירוניות הישראלית. מטרת הסדנא לגבש את מסגרת התכנית ולבנות לתכנית חזון, מטרות, לזהות את אוכלוסיית היעד ולקבוע מה יהיו תוצרי התכנית, פעולות ומדדים להצלחה. זאת בתהליך הקרוי תיאוריה של שינוי (TOC Theory of Change) הבאה לזהות מהו השינוי אותו אנו רוצים להשיג ובעקבות זאת איך יעשה השינוי.
במסגרת היום הראשון של הסדנא שוחחנו על הבעיה, מפינו את הגורמים לבעיה,(העדר עירוניות) וגיבשנו חזון.
בדיונים השתתפו נציגים ממשרד האוצר, משרד הגנת הסביבה, משרד התחבורה, משרד הבינוי והשיכון, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, פורום ה-15, מרכז השלטון המקומי, העיר אשדוד (אשר יוצגה על ידי ראש העיר מהנדס העיר ומנהלת התכנון האסטרטגי), בצלאל, אוניברסיטת בן גוריון, הקליניקה לצדק סביבתי של אוניברסיטת ת"א, המועצה לבניה ירוקה, מרכז השל, המועצה לישראל יפה, מגמה ירוקה, החברה להגנת הטבע, הקרן לסביבה ירוקה, מכון ראות, מרכז מנדל למנהיגות בנגב, שיכון ובינוי, אשחר בע"מ, אורבניקס וכמובן מרחב.
האווירה הייתה מחשמלת. אין ספק כי המהלך לא יכול היה לבוא בתזמון טוב יותר… ועם קואליציה רחבה שכזו – בהחלט יש סיבה לאופטימיות.

 

המפגש השני

היום השני של הסדנא הסתיים. החזון שגיבשנו ביום הראשון, רקם ביום השני עור וגידים והתגבש לכדי מטרות על ומטרות משנה וניתוח של קהל היעד. עושה רושם כי "ישראל עירונית 2050" הולך להיות מהלך משמעותי ביותר.
מעבר לתוצרים של שני ימי הסדנא, נדמה כי התרומה הגדולה ביותר הינה הקואליציה המגובשת של אירגונים אשר נושא העירוניות בישראל קרוב לליבם.
אין ספק אנו נמצאים בחלון הזדמנויות לעשיה שתקדם עירוניות, עושה רושם כי לכל השחקנים הפועלים בתחום יש הבנה כי יש לפעול לקידום העירוניות בישראל ומוקדם ככל האפשר.
התגובות לא איחרו לבוא… בין הדברים שנכתבו לנו:
"פרויקט חשוב! שמחה לקחת חלק"
"היה מצוין, מרתק ומעורר… כל הכבוד לכם וכבוד הוא לי לקחת חלק בזה. "
"תודה על הדברים ביומיים האחרונים. למדתי והבנתי את משמעותה של עבודתכם במרחב וחשתי סיפוק רב בעצם השתתפותי."
"היה כיף גדול גם לפגוש אתכם ואת המשתתפים וגם לחזור לחשיבה וסיעור המוחות. אשמח לקרוא את התוצרים, לעדכן ולהתעדכן".
אז תודה גם לכם – שותפינו היקרים. הדרך לפנינו עוד ארוכה, אבל אין ספק שזוהי דרך ששווה ללכת בה.מרחב בפייסבוק