קטגוריה | כללי

שאררט מרכז העיר דימונה

תכנית וכלים להתחדשות מרכז העיר

 

ביוזמת ראש העיר וצוותו המקצועי ובשיתוף קרן מיראז' המשרד להגנת הסביבה ועמותת מרחב הוחלט לקיים תהליך תכנון משתף להתחדשות מרכז העיר והשכונות הוותיקות הקרוי שאררט.

תוצרי תהליך התכנון המשתף יהיו תכנית מדיניות וכלים להתחדשות מרכז העיר והשכונות הסמוכות אותם יישם בעתיד צוות תכנון מקצועי בתכנית מפורטת (תב"ע) ובפיתוח מפורט של המרחב הציבורי.

השאררט

תהליך תכנון משתף, יצירתי ואינטנסיבי, בהשתתפות צוות מקצועי ובעלי העניין, המביא את כל מקבלי ההחלטות למקום אחד. כאשר כל הצדדים המעורבים יושבים ביחד ועובדים בקרבת האתר במשך מספר ימים להכנת תכנית ברת ביצוע. השאררט הינו התהליך מוביל בתכנון עירוני בעשורים האחרונים בארה"ב קנדה ובריטניה אשר קוצר הצלחות רבות בעיקר בתכניות בתוך המרקם העירוני בו קיים קונפליקט וריבוי אינטרסים.

מטרות ויעדים:

 • הקניית ידע וכלים לצוות המוביל ולצוות המקצועי בעירייה בנושאי עירוניות, התחדשות עירונית של מרכז העיר
 • בניית תכנית מוסכמת בשיתוף כל בעלי העניין למרכז העיר ולשכונות הוותיקות בעיר
 • שיתוף רחב של אנשי מפתח, ראשי ערים, אנשי מקצוע בסקטור הפרטי והציבורי בנגב
 • יצירת אירוע משמעותי ארצי שישמש בסיס לעשיה של הממשלה בהמשך ויגרום לשינוי בעיר ועשוי לשמש מודל לשינוי בערים אחרות בנגב בפרט

תהליך העבודה:

תהליך תכנון רב תחומי שיערך במשך 5 ימים רצופים בעיר דימונה, בהשתתפות אנשי מקצוע מכל תחומי התכנון העירוני, הצוות המוביל והמקצועי של העיר דימונה, תושבים ונציגים של מגזרים בעיר אנשי מפתח בתחום התכנון ממשרדי הממשלה השונים, נבחרי ציבור מהנגב.

לקראת השאררט יערך שלב של הכנות לוגיסטיות, איסוף חומרים, ניתוח הנתונים, הרכבת צוותי תכנון, בניית לוח זמנים.

את כל התהליך ילווה צוות היגוי מטעם מרחב, המשרד להגנת הסביבה, קרן מיראז' , מנכ"ל חכ"ל דימונה ומהנדס העיר.  לאחר השאררט יערך סבב תכנון נוסף על ידי הצוות המקצועי שיכין את תוצרי השאררט בצורה מסודרת ומאורגנת לאישור סופי כהנחיות להמשך תכנון של הצוות המקצועי שיכין תבע"ות ותכניות אדריכליות לביצוע.

שלב ראשון- הכנה :

בשלב זה מתבצעות פעולות במקביל במספר נושאים :

 1. הגדרת הפרויקט : הגדרה של הפרוייקט במשותף עם הצוות העירוני.
 2. בניית צוות מקצועי : הקמת צוות מקצועי רב תחומי
 3. בניית לוח זמנים : קביעת לוח זמנים לכל שלבי הפרוייקט ולוח זמנים מפורט לשאררט
 4. איסוף נתונים: איסוף נתונים על שטח התכנון והעיר
 5. לוגיסטיקה: התארגנות לוגיסטית בעיקר לימי השאררט
 6. פרסום והזמנת בעלי עניין :  פרסום הפרוייקט והזמנת בעלי עניין להשתתפות
 7. הקניית ידע: למשתתפים לקראת עבודת התכנון המשותפת.
 8. מפגשי תיאום ציפיות : של הצוות המקצועי, צוותי העיריה וצוות הליווי של הפרוייקט

 שלב שני- השאררט :

עבודה משותפת במשך שבוע רצוף בעיר דימונה עד לגיבוש תכנית מוסכמת וארגז כלים בתהליך משתף שיתקיים במרכז העיר. בשלב זה תגובש תכנית מוסכמת וכלים אשר תכלול היבטים של התכנון פיזי במרחב הציבורי ובמגרשים שבשטח התכנית, תכנית תנועה וחניה, כלים לפיתוח כלכלי עיסקי,. כלים מערכתיים להתחדשות המרכז המשותפים לעירייה לבעלי העסקים והנכסים  ולתושבים שבמרכז העיר ובשכונות הוותיקות.

השאררט ינוהל ויונחה על ידי צוות מרחב, ישתתפו בו אנשי מקצוע מכל תחומי התכנון העירוני מכל הארץ בשותפות מלאה עם הצוות המוביל והמקצועי של העיר דימונה, המשרד להגנת הסביבה, נציגי קרן מיראז', אורחים מהארץ על מנת לגייס את מיטב הידע המקצועי לגיבוש התכנית והמודל העירוני.

שלב שלישי- מקצוע תוצרי השאררט ,הגשת התכנית המסכמת:

תוצרי העבודה שנעשו בשאררט יועברו לצוות מקצועי מצומצם יותר שימקצעו את התוצרים ימחשב אותם ויכין אותם לאישור סופי של הצוות המקצועי ובעלי העניין בעיר.

בסיום שלב זה יערך כנס ארצי בן יום אחד בעיר דימונה, אשר יהווה חשיפה פומבית של התהליך ותוצריו וכן חשיפה של המשתתפים מכל הארץ לעיר .

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>