ישראל עירונית 2050 – הזמנה להשתתפות

אנו מזמינים אותך להשתתף, יחד עם קבוצה רחבה של נציגים ממשרדי הממשלה, הרשויות המקומיות, ארגונים אזרחיים, יזמים ונציגי האקדמיה, בבניית תכנית פעולה לחיזוק הערים, ולגיבוש כלי מדיניות לעידוד העירוניות בישראל.

מטרת הפרוייקט ישראל עירונית 2050 , להכין מסמך מדיניות לחיזוק העירוניות במדינת ישראל, ולהניח אותו על שולחן הכנסת, הממשלה, ובפני הציבור המקצועי והרחב כמצע לדיון ציבורי וכבסיס למדיניות עירונית בישראל. הפרוייקט זכה למימון ראשוני ותמיכה של הקרנות המובילות בישראל, ואנו ממשיכים לגייס אליו שותפים. הכוונה בפרוייקט שאמור להימשך שנתיים, היא לפתח את כלי המדיניות הדרושים לחיזוק העירוניות בישראל, ולנסות אותם במסגרת עיר אחת (אשדוד). כל התהליך אמור להיות באמצעות סדרה של סדנאות אינטנסיביות בהשתתפות כמה שיותר בעלי העניין הרלוונטיים לכל תחום או הקשר תכנוני.

כדי להתחיל ולגבש את קבוצת השותפים לפרוייקט ואת תהליך העבודה, אנו מעוניינים לקיים סדנא של "תיאוריית שינוי" (TOC – Theory of Change). במהלך סדנא זו אנו מעוניינים להגדיר מהן המטרות של עירוניות בישראל, מהם השינויים הנדרשים במערכת התכנון, הבניה, הפיתוח והניהול העירוני כדי להגשים את המטרות הללו, מהם הכלים הנדרשים כדי ליצור את השינוי, איך ניתן ליצור אותם, ומיהם בעלי העניין הרלוונטיים לכל נושא ונושא. הסדנא בעצם תתווה את מהלך הפרויקט כולו.

חשוב לנו לבנות, כבר מן ההתחלה, קואליציה רחבה של כל בעלי הענין הרלוונטיים להשתתפות בפרויקט וליוויו. על כן אנו מזמינים אותך להשתתף בסדנת "תיאוריית השינוי" אשר תתקיים בשני חלקים שכל אחד מהם יהיה שני ימי עבודה מרוכזים ואינטנסיביים. אנו מקווים שבאמצעות שיתוף אמיתי, הכלה והכללה של עמדות בעלי העניין השונים, יחד עם בניית ההבנה המשותפת של ההכרחיות של עירוניות משגשגת עבור המשך פיתוחה של החברה בישראל, וקווי דמותה של עירוניות זו – ניתן יהיה להגשים את מטרות הפרוייקט.

 

פגישת התנעה של הפרוייקט תתקיים ביום חמישי 20 לדצמבר 2012 בשעה 16.00 בבניין קריית הממשלה, קומה 1, חדר 102, תל אביב

 הסדנאות לגיבוש חזון מטרות ודרך הפעולה בשולחנות העגולים יתקיימו:

  •  TOC 1 – יתקיים בתאריכים 16-17 לינואר 2013
  • TOC 2 – יתקיים בתאריכים 30-31 בינואר 2013

אנא שמרו את המועדים ביומניכם, וחזרו אלינו בדוא"ל office@miu.org.il  או בטלפון 03-6042916 כדי לאשר השתתפותכם.

  

רקע :

ישראל היא ארץ עירונית, מעל ל- 90% של תושביה חיים בערים, אך ערים אלה ברובן אינן מספקות לתושביהן איכות חיים טובה, הזדמנויות ושירותים, יחד עם סביבה איכותית המאפשרת יצירתה של חברה בריאה ומשגשגת. המשך הפיתוח הדרוש כדי לתת מענה לגידול באוכלוסיה, ויצירת משקי בית חדשים, יחד עם מקומות העבודה והשירותים הנדרשים להם, ממשיך להיווצר ברובו על פני שטחים פתוחים, תוך תלות גוברת והולכת בתחבורה פרטית – ומנגד מעל ל-600 שכונות ותיקות מוזנחות, ומרכזי שכונות וערים ותיקים מתרוקנים מפעילות. יחד עם זאת הפיתוח איננו מצליח לעמוד בביקושים לדיור, ובשנים האחרונות עלו מחירי הדיור מעבר ליכולת ההשגה של משפחות צעירות.

הכלים אשר הפעילה המדינה בעשור האחרון כדי להתמודד עם תהליכים אלה נחלו הצלחה חלקית בלבד. תמ"א 35, פרוייקט התחדשות עירונית, ותמ"א 38 לא הצליחו להביא לשינוי משמעותי בדינמיקה היישובית בישראל. בולטת בחסרונה מדיניות קוהרנטית, בין משרדית, ותוך שילוב של המגזרים השונים במשק, ושל השלטון המקומי לחיזוק העירוניות בישראל.

בברכה

דרור גרשון,

מנכ"ל מייסד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>