מחקר על עירוניות בנגב

במהלך השנה נעשתה עבודה מקיפה, על ידי צוות מעמותת מרחב וביוזמת קרן מיראז', שמטרתה: הצגת כלים ומדדים לשגשוג עירוני ואיכות חיים בישובים העירוניים בנגב, תוך ניתוח ובחינה של המצב הקיים, אל מול הקריטריונים של איכות חיים עירונית על פי עקרונות הליבה של מסמך המדיניות "ישראל עירונית 2050 " . שותפים למחקר גם סטודנטים (ראה הערה 1) מהמגמה לתכנון ערים באוניברסיטת בן גוריון, במסגרת סדנא בהנחיית דר' יודן רופא,  בה נחקרו הערים: דימונה, ירוחם, ערד ומצפה רמון. ויהודה עירוני​, מחברת יען פרויקטים מסחריים ותיירותיים. שאסף וניתוח נתוני הכלכלה המקומית.

דרך העבודה

הגדרת המדדים לשגשוג עירוני -Defining a prosperous city , בחירה של 5 ערכי הליבה של העירוניות מתוך עשר הכלים ומסמך המדיניות ישראל עירונית 2050 ליצירת ערים משגשגות.

ניתוח של הישובים העירוניים במרחב ביחס לחמשת המדדים שנבחרו ובהשוואה לעבודות מחקר שנעשו בעולם. :

   1. צפיפות ושימוש יעיל בקרקע
   2. הרשת העירונית
   3. מגוון אמצעי תחבורה בעיר
   4. חיזוק מרכז העיר
   5. מגוון הזדמנויות כלכליות (בדיקת הכלכלה המקומית)

סיכום יחודי לכל ישוב שיציג את מצבו של הישוב ביחס לאינדקס "מדד השגשוג ואיכות החיים" הצגת מצבו של כל ישוב בהתאם למדד, מהן החוזקות החולשות ובהתאם לכך מהם הצעות לכיוונים אותם צריך לחזק או המיזמים שרצוי לקדם בכדי להביא את הישוב לחיזוק ושינוי.
(הערה 1) משתתפי הסדנא בראשות דר' יודן רופא: כרמית קורן, אסתר עקיבא, לינה גליבובסקי, דליה כורם טמיר, אביה חלילי, פידא שחאדה וטל גילעד.

מרחב בפייסבוק